Ciekawostki o alkoholu
„…w końcu nadszedł weekend… jest sobota… mnóstwo wolnego czasu… grupka przyjaciół… znajomych… rodzice kolegi wyjechali… został tylko ze starszym bratem… krótki telefon… godzina 18… znajomi się schodzą… jest bardzo przyjemnie… dużo śmiechu… leci muzyka… ktoś śpiewa… ktoś tańczy… ktoś częstuje alkoholem… pierwszy łyk… drugi łyk… ehhh! niedobre!… ale po chwili robi się przyjemnie… kręci się w głowie… jest tak lekko… wszyscy są tacy fajni!… tak swobodnie się rozmawia!… muzyka sama prosi do tańca!…”
Czy wiesz, że:
- napoje alkoholowe są najczęściej spożywaną przez młodzież substancją psychoaktywną?
- do picia alkoholu przyznaje się ponad 92% uczniów III klas gimnazjalnych i ponad 96% uczniów II klas szkół średnich?
- aż 20% 11-latków spróbowało już napoju alkoholowego?
- najczęściej spożywanym przez młodzież napojem alkoholowym jest piwo?
- pierwsze spożycie alkoholu najczęściej ma miejsce podczas spotkań towarzyskich: w domach, na podwórkach, w czasie koncertów, dyskotek szkolnych, ale także obozy, kolonie oraz wycieczki szkolne?
- coraz więcej dziewcząt sięga po alkohol i pije go w coraz większych ilościach?
- chłopcy częściej stykają się z bezpośrednimi namowami do picia alkoholu?
„…pełno pustych butelek… nie mogą ich po prostu wyrzucać?! … tańczą i hałasują!… mogliby przestać kopać te butelki!… w ogóle nie rozumiem, co oni do mnie mówią!… bełkoczą coś… ten to już mnie denerwuje!… może jak rzucę w niego butelką to się uspokoi… sorry!… to nie do ciebie!… ma ktoś plaster?… czy my jesteśmy na łodzi?…. dlaczego wszystko się kołysze?… ta ostatnia paczka chipsów chyba była niepotrzebna… muszę do łazienki!… odsunąć się!!… jak to zajęte?!… otwierać!!… nie wytrzymam!…”
Czy wiesz, że:
- nawet okazjonalne picie alkoholu może być przyczyną różnych trudności, np. pogorszenia się wyników w szkole, kłótni z rodzicami, konfliktów z rówieśnikami?
- nawet sporadyczne picie alkoholu może spowodować szkody i zachowania ryzykowne (bójki, wypadki, urazy, niechciane stosunki seksualne itd.) ?
- spożycie alkoholu jest ważnym czynnikiem, który wpływa na popełnianie wykroczeń i przestępstw?
- 10% nieletnich sprawców zabójstw i 10% nieletnich sprawców gwałtów było pod wpływem alkoholu?
- 5% nieletnich sprawców kradzieży i rozbojów wypiło wcześniej alkohol?
- 2 658 nieletnich, w tym 2415 chłopców i 243 dziewcząt, trafiło do Izby Wytrzeźwień w 2004 roku?
- śmierć co czwartego młodego mieszkańca Europy w wieku 15-29 lat związana jest z piciem alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu stanowi poważny problem na całym świecie. Picie alkoholu wpływa destrukcyjnie na wszystkie sfery naszego życia: niszczy zdrowie (psychiczne i fizyczne), psuje relacje z bliskimi, pogarsza kontakty z innymi, uniemożliwia skuteczne radzenie sobie w szkole / w pracy, nie pozwala na umiejętne radzenie sobie codziennymi problemami. Stopniowo przyczynia się do naszej izolacji społecznej.
Nie lekceważ niszczącego działania alkoholu! Przyjrzyj się sobie – czy zauważasz u siebie podane niżej objawy? Czy może ktoś z Twojego otoczenia przeżywa opisane niżej trudności? Przyjrzyj się uważnie tym 6 osiowym objawom uzależnienia od alkoholu:
- w początkowym okresie picia zwiększa się Twoja tolerancja na alkohol, tzn. potrzebujesz więcej alkoholu, aby otrzymać takie efekty jak kiedyś, potrzeba Ci więcej wypić, żeby się upić (tzw. „mocna głowa”).
- całe Twoje życie zaczyna koncentrować się wokół alkoholu i jego spożywania. Na początku zaniedbujesz swoje zainteresowania, pasje, przyjemności, później również obowiązki po to tylko, aby zorganizować alkohol, wypić alkohol.
- mimo wiedzy o szkodliwości picia alkoholu, mimo świadomości szkód i strat, jakie są spowodowane przez alkohol, mimo obietnic zaprzestania picia, mimo częstych prób przerwania – wracasz do alkoholu i pijesz nadal.
- pojawia się silna potrzeba napicia się alkoholu, często towarzyszą temu myśli, że „jak się nie napiję to zwariuję… umrę…” itp. oraz objawy takie jak nerwowość, drażliwość itp. – jest to głód alkoholowy. Ta silna potrzeba napicia się może pojawić się nawet po długim okresie abstynencji i jest objawem uzależnienia, które pojawia się nawet u trzeźwych alkoholików.
- pojawiają się trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, w kończeniu picia, w ilości spożywanego alkoholu. Po wypiciu jednej dawki alkoholu nie masz kontroli nad wypiciem pozostałych.
- po odstawieniu alkoholu (przerwaniu picia) pojawiają się objawy abstynencyjne, na które „najlepszym lekarstwem” jest wypicie alkoholu (tzw. klinowanie). Objawy abstynencyjne to nie jest „kac”, który jest wynikiem zatrucia alkoholem. Objawy te pojawiają się wówczas, gdy w organizmie zaczyna spadać poziom alkoholu. Objawy będą wówczas wołaniem organizmu o dostarczenie porcji alkoholu. Mogą one mieć postać drżenia mięśni, nadciśnienia, nudności, wymiotów, biegunek, bezsenności, rozszerzenia źrenic, wysuszenia śluzówek, wzmożonej potliwości, drażliwości, obniżonego nastroju, lęków.
Jeśli zauważyłeś/aś u siebie choć 3 z opisanych 6 objawów uzależnienia – oznacza to, iż najprawdopodobniej masz problem z alkoholem. Wówczas konieczne jest spotkanie z psychologiem – terapeutą leczenia uzależnień. Obecność choćby 1 objawu również jest niepokojąca i wymaga przyjrzenia się piciu i okolicznościom, skłaniającym do tego.
* materiał opracowany przez Mgr J. Berndt w oparciu o raporty zawarte na stronach internetowych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.