Normobaria i Borelioza

Jak Normobaria wspomaga leczenie Boreliozy

Borelioza

Wspomaganie leczenia boreliozy normobarią praktykowane jest przez coraz większą liczbę osób. Ta jakże podstępna choroba wywoływana przez kleszcze niesie za sobą szereg konsekwencji, z którymi w ciągu życia trzeba sobie radzić. W jaki sposób normobaria działa na boreliozę? Jakie są pierwsze objawy boreliozy i dlaczego nie należy bagatelizować tej choroby?

Co to jest borelioza?

Borelioza to choroba, która przenoszona jest przez kleszcze. Do zachorowania dochodzi w momencie, kiedy kleszcz po wbiciu się w skórę zaraża swoją ofiarę. Zazwyczaj borelioza daje podobne objawy do takich, jakie wywołuje grypa. Odczuwane są nie tylko dreszcze, ale również drętwienie języka i kończyn. Nierzadko boreliozie towarzyszy także ból stawów, wysypki skórne i stany depresyjne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż borelioza po raz pierwszy zdiagnozowana została dopiero w 1975 roku. Liczba przypadków, jakie diagnozowane są każdego roku, uzależniona jest od ilości kleszczy oraz od tego, czy kleszcze te są zarażone. 

Rozwój choroby

Borelioza należy do grupy tak zwanych mikroaerofili, czyli do grona organizmów, które do przeżycia potrzebują niższego, niż ziemskie stężenia tlenu. Zazwyczaj musi być ono niższe o 20%. W zależności od tego, na jakim stadium jest choroba, będzie ona dawała nieco inne objawy. Oczywiście choroba rozwija się po kontakcie z kleszczem. Nawet szybkie usunięcie kleszcza nie gwarantuje tego, że do zakażenia nie dojdzie. 

Objawy boreliozy

Pierwszym niepokojącym objawem tego, że mogło dojść do boreliozy, jest rumień, który zlokalizowany jest w okolicach ugryzienia przez kleszcza. Ma on postać pierścienia. Najczęściej osoba, która gryziona została przez kleszcza, bardzo długo nie odczuwa żadnych objawów. Dopiero po pewnym czasie, w momencie powstania rumienia domyśla się, co mogło być przyczyną. Do najczęstszych objawów boreliozy, zaraz po rumieniu zalicza się:

  • Gorączka,
  • bóle głowy,
  • dreszcze,
  • uczucie chronicznego zmęczenia,
  • wymioty,
  • nudności, 
  • sztywność karku.

W zaawansowanej fazie boreliozy dojść może do poważnych powikłań związanych z nieprawidłową pracą ośrodkowego układu nerwowego, utratą funkcji mięśni, nieprawidłowości na skórze oraz do bolesnych stanów zapalnych, które mogą prowadzić do reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Leczenie boreliozy

Nie wynaleziono jak dotąd żadnych szczepionek, które chroniłyby człowieka przed boreliozą. Należy wiec być czujnym i po każdej wizycie w parku, lesie, czy chociażby po spacerze w okolicy traw i drzew należy poddawać ciało dokładnym oględzinom oraz natychmiastowej ewakuacji kleszcza z powierzchni ciała. Najczęstszą formą leczenia boreliozy jest farmakoterapia i antybiotykoterapia. Niestety w przypadku, gdy borelioza odkryta zostanie zbyt późno, dojść może do konieczności lecenia dożylnego. Metody te jednak mogą być bardzo szkodliwe dla organizmu i w jeszcze większym stopniu go osłabiać. Warto więc zastosować bezinwazyjne formy terapii w przypadku boreliozy, takie jak normobaria.

Wpływ normobarii na boreliozę

W 1998 roku badania naukowe dowiodły skuteczność terapii tlenowej, zwanej także normobarią w profilaktyce i leczeniu boreliozy. Korzystny wpływ tlenoterapii zaobserwowano nawet wśród osób, u których antybiotykoterapia nie przyniosła żadnych efektów. Dlaczego tak się dzieje? Tlen zakłóca rozwój bakterii i zmniejszają ich aktywność. Dodatkowo stosując tlenoterapię normobarią można uniknąć wielu przykrym skutkom ubocznym, a ponadto można liczyć na szereg innych korzyści, takich jak wzmocnienie, poprawę funkcjonowania stawów oraz ogólną poprawę zdrowia psychicznego. 

Jak przebiega terapia tlenowa wśród osób chorych na boreliozę?

Zazwyczaj proces ten trwa kilka sesji. Pacjenci poddawani są leczeniu tlenem normobarycznym. Warto jednak mieć na uwadze, że osoby zmagające się z boreliozą mogą odczuwać w trakcie lecenia objawy, takie jak gorączka, bóle głowy, czy zawroty głowy. Spowodowane jest to reakcją Herxheimera i spowodowana jest endotoksynami, które stopniowo uwalniane są przez proces umierania szkodliwych bakterii. Proces terapii trwa od kilku do kilkunastu dni. To doskonała forma wspomagania innych form leczenia zaproponowanych przez lekarzy. Normobaria nie tylko niweluje wiele przykrych dolegliwości związanych z boreliozą. Dodatkowo wzmacnianie jest także zdrowie psychiczne i ogólny stan zdrowia. Badania naukowe wykazały, że dotlenianie komórek ma wpływ na całokształt funkcjonowania organizmu. Wszelkie skutki uboczne choroby mogą więc odejść w zapomnienie. 

Dlaczego warto stosować normobarię w przypadku boreliozy? 

Jak już wcześniej zostało wspomniane, leczenie tlenem jest bardzo skuteczne w zapobieganiu wielu przykrym objawom boreliozy. Dzięki normobarii z organizmu usuwane są szkodliwe bakterie, które potęgują uczucie niedyspozycji spowodowanej chorobą. Poprawie ulega także zdrowie psychiczne i fizyczne, a pacjenci czują się znacznie lepiej. Tak więc osoby, które zmagają się z boreliozą, powinny jak najszybciej wypróbować tę formię terapii, jako dodatkowe formy wspierania organizmu w walce z chorobą i jej objawami.