Normobaria i Rehabilitacja Onkologiczna

W jaki sposób Normobaria wspomaga Rehabilitację Onkologiczną

Rehabilitacja Onkologiczna

Z roku na rok diagnozowanych jest coraz więcej nowotworów. Diagnoza bywa okrutna, a proces leczenia długotrwały i przykry. Obecnie istnieje jednak metoda, która pozwala nie tylko na profilaktykę nowotworową, ale także na zmniejszenie przykrych dolegliwości związanych z nowotworem. Dlaczego normobaria może być skuteczna w przypadku eliminowania nowotworu?

Co to jest nowotwór?

Nowotworem nazywamy niekontrolowany rozrost zmodyfikowanych pod względem genetycznym tkanek, które powstały w wyniku modyfikacji komórek prawidłowych. Ich niekontrolowany rozrost odbywa się bez ingerencji człowieka. W Polsce i na świecie każdego roku wzrasta liczba osób zmagających się z nowotworami. Statystyki są przerażające, a jak dotąd lek na nowotwór nie został wynaleziony. Pozostaje farmakoterapia, chemioterapia i najzdrowsza z wszystkich metod zapobiegania przykrym skutkom i rozwojowi nowotworu- normobaria. 

Przyczyny nowotworów

Tak naprawdę konkretne przyczyny nowotworów nie zostały określone. Jedni uważają, że do jego powstania przyczyniają się czynniki genetyczne, inni uważają natomiast, że przyczyna leży w stylu życia, wdychaniu toksycznych oparów, natomiast wiele osób uważa, że nowotwory rozwijają się pod wpływem wirusów i używek. Nowotwory mogą rozwinąć się w ciągu kilku lat, ale także w ciągu kilku miesięcy. Tak więc, należy jak najszybciej rozpocząć profilaktykę nowotworową, zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie notowane były już przypadki zachorowalności tego typu. 

Rodzaje nowotworów

Nowotwory zasadniczo podzielić można na dwa rodzaje, czyli nowotwory złośliwe i łagodne. Zazwyczaj te drugie rozwijają się miejscowo, powolnie i co najważniejsze nie dają one żadnych przerzutów. Nowotwory złośliwe nie tylko rozwijają się w sposób dynamiczny, uszkadzając nie tylko zaatakowane miejsce, ale także roznosząc się na dalsze organy. Do rodzajów nowotworów zaliczamy:

 • Raki,
 • mięsaki,
 • chłoniaki,
 • czerniaki,
 • nowotwory OUN.

Normobaria a profilaktyka nowotworowa

Coraz więcej doniesień powstaje na temat skuteczności normobarii w przypadku profilaktyki i leczenia niektórych objawów i skutków nowotworu. Dzięki tlenoterapii można w szybki, skuteczny i co najważniejsze- bezpieczny sposób wpłynąć na organizm, pozostawiając go zdrowym i dobrze funkcjonującym. Normobaria to leczeniem tlenem, które ma znacznie wyższe ciśnienie, niż ciśnienie atmosferyczne. Dzięki temu usunąć z organizmu można szkodliwe substancje oraz natlenić komórki, co sprawi, że przepływ stanie się znacznie skuteczniejszy, niż do tej pory. Należy jednak pamiętać, że normobaria może być stosowana jako pomocnicza metoda poprawy stanu zdrowia i stanu psychicznego. Nie zastępuje ona farmakologii, chemioterapii i radioterapii!

Korzyści normobarii w przypadku chorób nowotworowych

W jaki sposób normobaria działa na organizm w przypadku nowotworu? Zgodnie z najnowszymi doniesieniami ze świata medycyny wykorzystanie tlenu może skutecznie złagodzić spustoszenia w organizmie, jakie wywołane zostały zarówno przez chorobę, jak i metody leczenia, takie jak chemioterapia, czy radioterapia. Naukowcy są zgodni co do tego, że objawy te powstają na skutek braku tlenu oraz odkładania się szkodliwych substancji w organizmie. Zmiany te występują w obrębie leczonego miejsca. Mając na uwadze te doniesienia, w onkologii stosować zaczęło terapię tlenem, aby nie doprowadzić do popromiennego uszkodzenia tkanek. Odpowiednie ciśnienie w odpowiednich warunkach umożliwia komora normobaryczna, z której korzysta coraz więcej osób zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami. 

W jaki sposób normobaria wspiera chory organizm?

Do głównych zalet stosowania normobariii w przypadku profilaktyki i leczeniu niektórych objawów wywołanych przez nowotwór zaliczamy:

 • Tworzenie nowych naczyń krwionośnych,
 • usuwanie toksyn z organizmu,
 • usprawnianie przepływu krwi oraz substancji mineralnych,
 • znaczną poprawę ukrwienia tkanek w organizmie,
 • szybszą i efektywną regenerację tkanek, które uległy uszkodzeniu,
 • ograniczenie ryzyka wystąpienia nowotworu,
 • zmniejszenie poziomu białka C-reaktywnego.

Czy warto skorzystać z normobarii w przypadku choroby nowotworowej?

To doskonała metoda wspierania leczenia nowotworu. Dzięki normobarii można nie tylko zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu i złagodzenia jego objawów, ale także proces ten wpływa na stan psychiczny, motywację i ogólne samopoczucie. Jak wiadomo, pozytywne nastawienie jest szczególnie ważne, kiedy chcemy wygrać z chorobą. Lekarze są zgodni, że jest to bez wątpienia klucz do sukcesu. Kto powinien szczególnie szybko podjąć decyzję o spróbowaniu z dobrodziejstwa, jakim jest normobaria? Przede wszystkim osoby, które zmagają się z nowotworem lub w rodzinie notowały już wystąpienie tej choroby. Dzięki temu szybka reakcja i wspieranie organizmu może obniżyć poziom ryzyka i poprawić funkcjonowanie i samopoczucie. To także świetna forma wsparcia psychicznego, które jest bardzo ważne w momencie diagnozy i walki z chorobą. Usprawnienie funkcjonowania tanek wpływa na całe życie, wygląd i samopoczucie. Osoby, które zmagają się z nowotworem, korzystający z normobarii deklarują, że czują się znacznie silniejsi, sprawniejsi fizycznie, a skutki chemii i radioterapii nie są dla nich tak dotkliwe, przez co mogą cieszyć się życiem i korzystać z różnych aktywności. Normobaria wpływa także na stan cery, wygląd włosów, paznokci i ogólną aparycję człowieka, dlatego taka metoda profilaktyki wydaje się szczególnie ważna i potrzebna w świecie, w którym każdego roku diagnozowana jest coraz większa liczba nowotworów.