Normobaria i Migrena

Jak Normobaria wspomaga leczenie Migreny

Migrena

Migrena to jedna z chorób cywilizacyjnych. Każdego roku dotyka coraz większej liczby osób. Według różnych statystyk z powodu migreny cierpi od 10 do nawet 20% światowej populacji. Do tej pory nie poznano także dokładnych mechanizmów odpowiedzialnych za wywoływanie migreny. Tym samym nie wiadomo, jak ją leczyć skutecznie i trwale. W praktyce większość osób cierpiących z powodu migreny sięga regularnie po silne leki przeciwbólowe. Nadzieją dla nich jest jednak komora hiperbaryczna, która dotlenia komórki mózgu i obkurcza naczynia krwionośne, minimalizując w ten sposób dokuczliwy ból.

Kogo dotyczy problem migreny?

Okazuje się, że nie ma w tym przypadku żadnych szczególnych predyspozycji. Migrena dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Często atakuje także dzieci. Objawia się jednostronnym bólem głowy, na ogół zlokalizowanym tuż nad skronią, który rozlewa się później na całą czaszkę. Nigdy też nie wiadomo, kiedy migrena minie. Trwać może zarówno kilka godzin, jak i kilka dni. Bardzo często powraca.

Osoby, które od lat cierpią na migrenowe bóle głowy niekiedy potrafią przewidzieć kolejny atak bólu. Pojawia się bowiem wówczas u nich światłowstręt, rozdrażnienie czy charakterystyczne uczucie pulsowania w głowie. Czasem migreny powoduje nieodpowiedni sposób odżywiania się, brak ruchu, niezdrowy tryb życia, spędzanie czasu przed ekranem komputera, palenie papierosów, picie alkoholu itd. Warto więc te przyczyny wyeliminować ze swojego życia, o ile jest to możliwe. Niekiedy migrenowe bóle głowy są dziedziczone po przodkach i mają związek z nadwrażliwością neuronaczyniową mózgu. Od jakiegoś czasu w leczeniu migreny wykorzystuje się komory hiperbaryczne. 

Tlenoterapia normobaryczna a migrena

Tabletki przeciwbólowe w przypadku migreny rzeczywiście nieco niwelują ból, ale ich działanie nie jest zbyt skuteczne. Stąd też lekarze od lat szukają alternatywnych sposobów na leczenie migrenowych bólów głowy. Stosuje się w tym celu akupresurę, aromaterapię czy akupunkturę. Rośnie też popularność hiperbarii oraz normobarii.

Tlenoterapia normobaryczna zawsze działa w ten sam sposób. Przede wszystkim zwiększa ilość tlenu, który dostarczany jest do komórek ciała. Warto przy tym pamiętać, że to zabieg w 100% bezpieczny i nieinwazyjny, którego celem jest dotlenienie całego organizmu człowieka. Tym samym niweluje dolegliwości, które wynikają z jego niedotlenienia. Wpływa przy okazji na zmianę poziomu serotoniny oraz substancji P, które mają związek z atakami bólu. Migrenę poprzedza skurcz naczyń mózgowych. Eksperci przeprowadzili liczne badania z udziałem osób cierpiących z powodu regularnych migrenowych bólów głowy. Okazało się, że terapia w komorze hiperbarycznej, w czasie której oddycha się czystym tlenem pod wysokim ciśnieniem, pozwala na skuteczne przerwanie napadu migreny. Na skutek zwiększenia dostawy tlenu do krwi w mózgu, obkurczeniu ulegają naczynia krwionośne. Pacjent do kilkudziesięciu minut odczuwa znaczną ulgę.

Jeszcze inne badania, przeprowadzone w roku 2004 dowiodły, że systematyczne korzystanie  z tlenoterapii znacznie zmniejsza liczbę ataków migreny oraz ich nasilenie. Zabiegi wykonywane w komorze hiperbarycznej wywierają pozytywny wpływ na proces leczeniu również i innych schorzeń o podłożu neurologicznym. W zależności od indywidualnych potrzeb w takiej komorze trzeba spędzić od 10 do 60 godzin. Sam zabieg nie jest jednak nieprzyjemny. Trwa około 2 godzin. Ciśnienie w komorze hiperbarycznej rośnie do poziomu 2,5 większego niż ciśnienie atmosferyczne. W tym samym czasie pacjentowi podawany jest przez maskę tlenową tlen.

Normobaria a leczenie migreny

Coraz większa popularnością cieszą się także komory normobaryczne. Pozwalają na skuteczne dotlenienie się, a przy tym dostarczają one organizmowi człowieka wiele cennych pierwiastków, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Okazuje się też, że normobaria przynosi ulgę u osób cierpiących z powodu nawracających migrenowych bólów głowy.

Co ciekawe, w praktyce normobaria to udoskonalona forma hiperbarii. Za jej pomocą można osiągnąć te same rezultaty oraz te, które w przypadku klasycznej tlenoterapii hiperbarycznej są nie  do uzyskania. W tym przypadku ma bowiem miejsce zwielokrotnione oddawanie tlenu z krwi do tkanek oraz nasycanie ustroju wodorem, który spowalnia proces niszczenia komórek. Przede wszystkim normobaria powoduje zwiększenie ilości komórek macierzystych. Tym samym organizm  człowieka szybko regeneruje się oraz naprawia zniszczone i schorowane tkanki. W czasie pobytu w komorze normobarycznej tlen uwalniany jest w sposób swobodny do wnętrza komory. Tym samym ma kontakt z całym ciałem. Dla porównania w przypadku komór hiperbarycznych, tlen podawany jest tylko poprzez maskę.

Normobaria cieszy się coraz większą popularnością również w przypadku osób cierpiących z powodu częstych migren. To terapia w pełni bezpieczna i nieinwazyjna. Nie wpływa w żaden sposób negatywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Zadaniem pacjenta jest tylko wejście do komory, wygodne usadowienie się i oddychanie.