Normobaria i Asperger
Jak Normobaria wspomaga leczenie zespołu aspergera
Zespół Aspergera
Zespół Aspergera diagnozowany jest coraz częściej wśród dzieci. Przypadłość ta po raz pierwszy opisana została przez Hansa Aspergera, który opracował badania zaburzenia, na które sam cierpiał. NA szczególną uwagę zasługuje fakt, że obecnie zespół Aspergera może zostać skutecznie leczony. Czym jest to zaburzenie? Dlaczego normobaria ma tak ogromne znaczenie w tym przypadku?
Co to jest zespół Aspergera?
Zespół Aspergera określany jest jako łagodna forma autyzmu. To zaburzenie funkcjonowania układu nerwowego oraz rozwoju. Należy jednak pamiętać, iż zaburzenie to jest jedynie łagodnym zaburzeniem ze spektrum autyzmu, a nie autyzmem, gdyż choroba ta nie powoduje żadnych dolegliwości w przypadku rozwoju umysłowego zarówno u dzieci, jak i u dorosłych tak, jak ma to miejsce w przypadku zaburzeń autystycznych. Wspólną cechą obu tych zaburzeń jest wyobcowanie i nierzadko problemy społeczne. Zazwyczaj osoby dorosłe, które borykają się z zespołem Aspergera uważane są w społeczeństwie za ekscentryków, gdyż cała ich uwaga poświęcona jest wyłącznie własnym hobby. W jaki sposób można w skuteczny sposób odróżnić dziecko autystyczne od dziecka z zespołem Aspergera? Zazwyczaj dzieci z pierwszą przypadłością znacznie gorzej wychodzą w testach inteligencji. Dzieci z zespołem Aspergera nierzadko wykazują wręcz wyższy iloraz inteligencji, niż rówieśnicy, gdyż oddają się pasjom i nauce. Warto pamiętać, iż zaburzenie to znacznie częściej dotyka chłopców. Głównymi metodami terapii jest leczenie behawioralne, kognitywne i normobaria.
Czy zespół Aspergera i autyzm to jednakowe zaburzenia?
Tak naprawdę problem ten do dziś nie został rozstrzygnięty przez lekarzy i ekspertów. Jedni uważają, że przypadłości te powinny być klasyfikowane osobno. Inni natomiast są zgodni, że skoro zespół Aspergera to przypadłość ze spektrum autyzmu, powinien być uważane za jednakowe zaburzenia. Podstawową różnicą jest stopień ich nasilenia oraz iloraz inteligencji wykazywany przez zaburzone osoby. Zazwyczaj autyzm kojarzy się słusznie z przebywaniem w swoim własnym, zamkniętym świecie. W przypadku zespołu Aspergera jest to jedynie ziarno autyzmu, które nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu i nie wpływa na rozwój umysłowy dziecka i osoby dorosłej.
Objawy zespołu Aspergera
Do głównych objawów zespołu Aspergera zaliczamy:
- Kłopoty z komunikacją/porozumiewaniem,
- problemy społeczne spowodowane wyobcowaniem,
- specyficzne zainteresowania,
- występowanie natręctw,
- regularne rytuały,
- brak elastyczności,
- schematy w zachowaniu.
Jak normobaria działa na zespół Aspergera?
Dzięki stymulacji tak zwanych procesów angiogenezy tlen normobaryczny przyczynia się do poprawy ukrwienia mózgu. Dodatkowo prowadzi on do niezwykle głębokiego natlenienia neuronów. Dzieje się to za sprawą wysycenia hemoglobiny i osocza. Następie tlen dostarczony do organizmu natlenia narządy wewnętrzne, takie jak śledziona, trzustka, czy nabłonek jelitowy i stymuluje procesy metaboliczne. Z organizmu usuwają się wówczas toksyny, złogi i metale ciężkie, które nie tylko hamują regenerację organizmu, ale także utrudniają jego rozwój. Dzięki podawaniu wyższych dawek tlenu niż w powietrzu zmniejsza się możliwość powstawania stanów zapalnych u dzieci i dorosłych z zespołem Aspergera. Zatrzymany zostaje proces stanów zapalnych nabłonka jelit oraz ośrodkowego układu nerwowego. W ten sposób w ciele człowieka zmniejsza się liczba biochemicznych substancji prozapalnych. Dzięki znacznie większej niż normalnie produkcji tlenu zwiększa się ilość przeciwutleniaczy, co prowadzi do zmniejszenia stresu oksydacyjnego mającego niekorzystny wpływ na organizm osoby z zespołem Aspergera, gdyż niszczy on komórki ciała przedwcześnie i zmniejsza intensywność procesów regeneracyjnych.
Czy normobaria jest skuteczna w leczeniu zespołu Aspergera?
Badania naukowe dowiodły, że stosowanie normobarii w przypadku zespołu Aspergera może aż ośmiokrotnie zwiększyć występowanie komórek macierzystych, które odpowiadają za regenerację tkanek i komórek w organizmie. Dzięki normobarii możliwa jest wręcz przebudowa ośrodkowego układu nerwowego dzięki torowaniu prawidłowego rozwoju dziecka. To sprawia, że rodzice dzieci z tą przypadłością powinni nieco bliżej przyjrzeć się tej innowacyjnej technice, która w znacznym stopniu może pomóc dziecku w lepszym funkcjonowaniu i zachowaniu zdrowia.
Jak wygląda leczenie dzieci z zespołem Aspergera normobarią?
Proces leczniczy składa się z serii zabiegów w komorach normobarycznych. Zabiegi przeprowadzane są w sposób ciągły. Warto podkreślić, że dzieci z zespołem Aspergera często dopytują o to, jak przebiega proces leczenia i są zafascynowane pomieszczeniem, jak i samym zabiegiem. W wielu przypadkach dzieci takie lubią wiedzieć, co będzie się z nimi działo. Szereg specjalistów, w tym fizjoterapeutów tłumaczy szczegółowo co będzie się działo, dlatego dzieci są zrelaksowane i czerpią pełen komfort z terapii. To naturalna metoda lecznicza, która nie wyklucza stosowania innych zabiegów i metod zaleconych przez lekarzy. Jej stosowanie zalecane jest do wzmocnienia innych form terapii.