NORMOBARIA

Normobaria tlenowa – czym jest i dlaczego warto skorzystać z takiej terapii?

Normobaria

Komora Normobaryczna

Komory normobaryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W takich miejscach można nie tylko odpowiednio się dotlenić, ale również szczególnie zadbać o swoje zdrowie oraz dostarczyć organizmowi niezbędnych do poprawnego funkcjonowania pierwiastków. Coraz częściej normobaria uważana jest także za jedno z największych odkryć medycznych, znacząco wpływających na długowieczność. Czym tak naprawdę są komory nomobaryczne i dlaczego warto zadbać o regularne wizyty w komorach ciśnienia barycznego?

 

Dlaczego terapia normorabią jest tak ważna dla ludzkiego organizmu?

 

Powszechnie uważa się, że na Ziemi panują idealne warunki atmosferyczne, które umożliwiają poprawne funkcjonowane ludzi na tej planecie. Nie jest to jednak do końca prawda. Przez ostatnie stulecie parametry drastycznie się zmieniły. Niedobór wielu podstawowych pierwiastków w atmosferze ziemskiej doprowadza do tego, że każdego roku zawartość dostarczanego do organizmu tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru jest coraz mniejsza. Obecnie ciśnienie, z którym większość osób ma na co dzień do czynienia nie przekracza 1000 hPa. Samo powietrze zawiera z kolei około 21% tlenu i tylko 0,03% dwutlenku węgla. To zdecydowanie za mało. Zdecydowanie nie są więc to optymalne warunki zapewniające doskonałe zdrowie ludziom na Ziemi. Liczne badania nad odpowiednim dotlenieniem organizmu wykazały, że procesy rekonwalescencji oraz autoregeneracji zachodzą o wiele szybciej jeśli ciśnienie, z którym człowiek ma do czynienia jest wyższe. Wtedy tkanki o wiele skuteczniej wykorzystują docierający do nich tlen. Ponadto, systematyczne przebywanie w podwyższonym ciśnieniu znacząco wpływa na zwiększenie ilości komórek macierzystych, pełniących niezwykle ważną rolę podczas odbudowy orangów ludzkich. Oczywiście, te wszystkie czynniki przekładają się na wydłużenie życia. W codziennych warunkach atmosferycznych, organizm ludzki pobiera maksymalnie 30% tlenu podczas procesu oddychania. Im wyższe ciśnienie, tym organizm skuteczniej wykorzystuje jednak dochodzący do niego tlen. Podobnie sytuacja wygląda z pobieranym z powietrza dwutlenkiem węgla. Pełni on niezbędną rolę podczas transportu tlenu do komórek i krwiobiegu. Jego niedobór znacząco obniża skuteczność dotlenienia wszystkich komórek, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć organizmowi jego optymalną ilość. Obecny w powietrzu wodór wpływa z kolei na neutralizowanie rodników hydroksylowych, które w dużej mierze odpowiadają za procesy starzenia. Dodatkowo, skutecznie hamuje degradację komórek. Analizując wszystkie zbawienne na zdrowie człowieka czynniki, naukowcom udało się ustalić idealne parametry atmosfery, które znacząco wpływają na regenerację oraz zapobiegają szybkiemu starzeniu się organizmu. Najkorzystniejsze jest więc ciśnienie wynoszące 1500 hPa. Samo powietrze powinno zawierać 40% tlenu, 2 % dwutlenku węgla, a także 0,5% wodoru. Takie optymalne warunki można uzyskać podczas wizyty w komorze normobarycznej.

 

Czym są komory normobaryczne?

 

Głównym zadaniem komór normobrycznych jest zapewnienie jak najbardziej optymalnych parametrów mieszanki oddechowej, które będą skutecznie wspomagały zdrowie. Taka terapia jest całkowicie bezpieczna i naturalna, nie ma więc żadnego negatywnego wpływu na poprawne funkcjonowanie organizmu. Komory normobaryczne  występują najczęściej w formie beczek ciśnieniowych. Jedyne co pacjenci muszą zrobić to wejść do środka, wygodnie się rozsiąść oraz zająć spokojnym i jednocześnie komfortowym oddychaniem. Sama komora normobaryczna składa się z dwóch pomieszczeń. W pierwszym z nich ciśnienie kształtuje się na poziomie 1000 hPa. Z kolei wewnątrz samej komory ciśnienie atmosferyczne wynosi około 1500 hPa, jednocześnie zawierając 40% zawartości tlenu, do 2% dwutlenku węgla, a także 0,5% wodoru. Warto zauważyć, że są to o wiele większe parametry, niż w przypadku powietrza występującego poza komorą normobaryczną. Uważane są one również za najbardziej optymalne do życia każdego człowieka. Całe stężenie ciśnienia jest nieustannie kontrolowane przez czujniki, które dbają o to, aby podczas całego pobytu w komorze zachowane były właściwe parametry powietrza. Urządzenie jest więc skutecznie zabezpieczone na trzy sposoby. Automatyczny system komory normobarycznej połączony został z czujnikiem ciśnieniowym. Dodatkowo, zawór mechaniczny kontroluje jakość i ilość dostarczanego do komory powietrza. Całość podlega systemowi awaryjnemu, który zostałby uruchomiony w razie wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji. Tak dokładne zabezpieczenie komory normobarycznej daje pewność, że terapia zostaje przeprowadzona w jak najbardziej komfortowych dla człowieka warunkach. Znacząco zwiększona zawartość dwutlenku węgla zdecydowanie ułatwia oddychanie. Okaże się również niezwykle przydatna w przypadku osób borykających się z astmą, bowiem w trakcie wystąpienia ataku, wszelkie objawy ustępują w ciągu trzech minut. Podczas terapii normobarycznej rozkurczają się oskrzele, a tlen znajdujący się w hemoglobinie zostaje przeniesiony do osocza. Stamtąd z kolei wędruje do płynu tkankowego, a następnie do wszystkich komórek. Ma to oczywiście ogromny wpływ na całkowite dotlenienie organizmu. Wdychany w komorze wodór wpływa za to na skuteczne neutralizowanie rodników hydroksylowych, jednocześnie blokując wszelkiego typu zniszczenia wewnątrzkomórkowe. Stężenie ciśnienia znajdującego się w komorze normobarycznej jest bardzo podobne do tego, które występowało na świecie przed potopem. W tym czasie ludzie charakteryzowali się długowiecznością, dożywając w większości ponad stu lat.

 

Normobaria w Polsce

 

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie można już swobodnie korzystać z komór normobarycznych. Ze względu na to, że przebywanie w takich pomieszczeniach wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, z roku na rok, liczba komór z ciśnieniem barycznym gwałtowanie rośnie. Pierwsza w Polsce komora normobaryczna dostępna była już w 1939 roku w uzdrowisku znajdującym się w Szczawnie-Zdroju obok Wałbrzycha. Terapii poddawani byli wtedy przede wszystkim pacjenci chorujący na astmę oraz inne wszelkiego rodzaju schorzenia górnych dróg oddechowych. Współczesna komora normobaryczna występowała wtedy jako komora pneumatyczna. Warto tutaj zauważyć, że uzdrowisko do tej pory przyjmuje kuracjuszy chcących odbyć sesję w tego typu kapsule. Pojedyncza wizyta trwa około półtorej godziny. W trakcie terapii, stopniowo wzrasta ciśnienie w komorze, począwszy od wartości wyjściowej wynoszącej 1000 hPa, aż do 1400 hPa. Podczas kolejnych trzydziestu minut podwyższone ciśnienie jest równomiernie utrzymywane, a następnie również stopniowo zmniejszanie aż do osiągnięcia wartości wyjściowej. Efekty wpływające pozytywnie na zdrowie można zauważyć już po pierwszej wizycie. Aby jednak cieszyć się długotrwałymi leczniczymi skutkami konieczne jest poddanie się przynajmniej kilku sesjom, w odpowiednich odstępach czasowych wynoszących od jednego dnia, aż do dwóch tygodni. Obecnie komory normobaryczne wykorzystuje już jednak o wiele więcej szpitali i ośrodków medycznych w całej Polsce. Mogą to być zarówno pojedyncze kapsuły, w których pacjent w pozycji leżącej wdycha znajdujące się w środku powietrze, jak i całe komfortowe pomieszczenia, z fotelami, łóżkami, łazienką oraz bezpłatnym wi-fi. Sama terapia polega jednak wyłącznie na swobodnym przebywaniu w komorze normobarycznej charakteryzującej się zwiększonym ciśnieniem barycznym. Skutki prozdrowotne wynikają głównie z dostarczenia optymalnej ilości tlenu do wszystkich komórek ciała pacjenta. Największą innowacją ostatnich lat okazało się być jednak zaprojektowanie przez doktora Pokrywkę całego mieszkania normobarycznego. Składa się ono z kilku pomieszczeń, które jednak są w pełni wyposażone tak, aby umożliwiały normalne funkcjonowanie bez zbędnego wychodzenia z mieszkania podwyższonego ciśnienia barycznego. Cała konstrukcja posiada również śluzę, stwarzającą optymalne warunki pomiędzy ciśnieniem atmosferycznym znajdującym się wewnątrz domu (wynoszącym dokładnie 1500 hPa), a tym panującym obecnie na zewnątrz (1000 hPa). Normobaria okazała się być zjawiskiem na skalę światową i prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat pojawi się o wiele więcej takich projektów, które pomogą zadbać o to, aby nasz organizm przebywał w idealnych warunkach atmosferycznych przez cały czas.

 

Jakie właściwości zdrowotne wynikają z wizyty w komorze normobarycznej?

 

Terapia normobaryczna ma przede wszystkim skutecznie zwiększyć ilość komórek macierzystych. Dzięki temu, organizm dużo szybciej się regeneruje oraz naprawia uszkodzone, lub nawet już bardziej schorowane tkanki. Podczas pobytu w komorze normobarycznej tlen swobodnie uwalniany jest do wnętrza komory, w odróżnieniu do innych miejsc hiperbarycznych, w których powietrze dostarczane jest wyłącznie w maskach. Długość wizyty nie jest również w żaden sposób ograniczona czasowo ze względu na optymalne warunki fizjologiczne. Oczywiście pobyt w kapsule wiąże się z wieloma prozdrowotnymi działaniami. Już po pierwszej sesji pacjencji odczuwają znaczącą poprawę samopoczucia oraz ogólnego stanu zdrowia. Związane jest to głównie z lepszym dotlenieniem wszystkich komórek ciała. Regularne zabiegi normobarii skutecznie stymulują gojenie się ran i tkanek, znacząco poprawiają krążenie krwi i jednocześnie wykazują działanie bakteriobójcze oraz bakteriostatyczne. Dodatkowo, zmniejszają obrzęki tkanek, a także wspomagają proces eliminowania szkodliwego dla organizmu tlenku węgla. Ponadto, po terapii znacząco wzrasta aktywność komórek, które odpowiadają za stan kości. Wizyta w komorze normobarycznej szczególnie zalecana jest osobom, które chorują na cukrzycę, łuszczycę lub zmagają się z innymi schorzeniami skórnymi. Odpowiednie dotlenienie organizmu okaże się również przydatne w przypadku chorób naczyniowo-sercowych. Tego typu terapia dodatkowo wspiera również rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie w przypadku autyzmu oraz po porażeniach mózgowych i nowotworach. Pobyt w kapsule pomoże też pacjentom cierpiącym na bezsenność, częste migreny, alergikom oraz okaże się przydatny w trakcie walki z nadwagą. Poprawia również widzenie u osób borykających się z niedotlenieniem siatkówki. Terapia ciśnieniem barycznym okazuje się również szczególnie przydatna w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie. Dostarczenie do wszystkich komórek ciała optymalnej ilości tlenu, znacząco zwiększa wydajność organizmu, co z kolei przekłada się na uzyskanie lepszych wyników sportowych. Regularne sesje w komorach normobarycznych zalecane są również piłkarzom, którzy mają problemy z niegojącymi się ranami lub często pojawiającymi kontuzjami. Zwiększone ciśnienie atmosferyczne zdecydowanie przyczynia się do lepszego, a co najważniejsze skutecznego odbudowania się zdegenerowanych tkanek. Osoby, które regularnie odwiedzają komory normobaryczne nie tylko odczuwają znaczącą poprawę ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia, ale również zauważają polepszenie się kondycji skóry. Trzeba mieć jednak na uwadze, że terapia w żaden sposób nie zastępuje faktycznego leczenia, antybiotykoterapii oraz chirurgii. 

 

Do najważniejszych efektów terapii ciśnieniem barycznym zalicza się:

  • dokładne dotlenienie wszystkich komórek ciała;
  • spowolnienie procesów związanych ze starzeniem się organizmu;
  • przedłużenie życia;
  • znaczące zmniejszenie się obrzęków tkanek;
  • utrzymanie prawidłowej gęstości kości;
  • poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych;
  • ograniczenie wystąpienia stanów zapalnych;
  • regenerację nabłonków;
  • stymulowanie produkcji kolagenu oraz elastyny;
  • poprawę wydolności fizycznej oraz psychicznej organizmu;
  • udoskonalenie zdolności związanych z pamięcią;
  • poprawę jakości i długości snu;
  • zwiększenie ilości komórek macierzystych w organizmie (nawet o 150%);
  • stymulowanie aktywności komórek (osteoklastów oraz osteoblastów) odpowiadających za zdrowe kości;
  • skuteczne dostarczenie najważniejszych składników odżywczych nawet do najdalej znajdujących się komórek ciała;
  • poprawę kondycji skóry;
  • ustąpienie częstych migren i bóli głowy;
  • mniejsze odczuwanie zmęczenia podczas codziennego funkcjonowania.
 

Jak wygląda sesja w komorze normobarycznej?

 

Przed rozpoczęciem terapii normobarycznej, wszyscy pacjenci zostają szczegółowo poinstruowani o tym jak należy poprawnie wdychać powietrze znajdujące się w komorze. Dodatkowo, uczą się metod mających na celu skuteczne wyrównanie ciśnienia opartych na próbie Valsalvy. W trakcie tego procesu można sprawdzić dokładny stan ucha środkowego oraz ocenić drożność trąbki słuchowej, co ma znaczący wpływ na uzyskanie najlepszych efektów podczas wizyty w kapsule. Przed wejściem do komory normobarycznej pacjenci otrzymują również wodę do picia, która pomoże im właściwie wyrównać ciśnienie w uchu wewnętrznym w trakcie trwania terapii. Sesja normobarii jest całkowicie bezbolesna, jednak oczywiście ostateczne odczucia zależne są od indywidualnych uwarunkowań. Niektórym towarzyszy delikatny dyskomfort w obrębie narządu słuchu, który najczęściej samoistnie mija po kilku minutach. Ważne jest jednak to, że po wizycie w kapsule nie występują żadne powikłania lub objawy niepożądane. Komory normobaryczne przed każdą wizytą gości są odpowiednio sprzątane, dezynfekowane oraz ozonowane tak, aby w pełni zapewnić jak najbardziej optymalne warunki. Pacjenci mają do dyspozycji telewizor, darmowe wifi, a także mogą porozmawiać z wykwalifikowaną kadrą na temat właściwości normobarii lub profilaktyki zdrowotnej. Jedna sesja  trwa najczęściej od 120 do 150 minut.

 

 

Czy każdy może wziąć udział w terapii ciśnieniem barycznym?

 

Niestety, ale istnieje szereg przeciwwskazań wykluczających możliwość wizyty w komorze normobarycznej. Takich miejsc powinny przede wszystkim unikać osoby, które mają uszkodzoną błonę bębenkową uszu. Ponadto, terapię powinni przełożyć pacjenci, którzy są przeziębieni, mają grypę albo borykają się z inną infekcją układu oddechowego. Odradza się również korzystanie z normobarii osobom z katarem ze względu na zwiększone odczuwanie kompresji w śluzie. Normobaria coraz częściej uznawana jest za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Komory normobaryczne już od dawna wykorzystywane są w szpitalach, sanatoriach oraz ośrodkach medycznych. Optymalne warunki w nich panujące skutecznie wspierają leczenie wielu chorób i schorzeń. Terapia ciśnieniem barycznym najczęściej kojarzona jest z procesem leczenia poważniejszych oparzeń ciała. Postęp współczesnej medycyny oraz liczne badania naukowców jednoznacznie wykazały jednak, że przebywanie w optymalnych warunkach atmosferycznych znacząco wpływa na poprawę samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia również u osób, które nie borykają się z żadnymi chorobami czy schorzeniami. Dzięki powszechnemu dostępowi do komór normobarycznych, każdy może teraz odpowiednio zadbać o to, aby dostarczyć swojemu organizmowi jak najbardziej optymalne warunki atmosferyczne. Oczywiście, już jedna wizyta w komorze normobarycznej pomaga właściwie dotlenić wszystkie komórki ciała, jednak aby w pełni cieszyć się prozdrowymi działaniami terapii konieczne jest zaplanowanie przynajmniej kilku takich wizyt.

 

Hubert Piotrowski

Dietetyk

Jolanta Piotrowska

Absolwentka kursu dr. Jana Pokrywki