XXI wiek najlepiej charakteryzuje się pojawieniem się ultranowoczesnej technologii, globalnego handlu i biznesu oraz niepowstrzymanej chęci zdobywania świata i pozostania na czele wyścigu szczurów. Z powodu tych czynników korporacje biznesowe konkurują w świecie, w którym gospodarka działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Zjawisko to spowodowało zapotrzebowanie na pracowników, którzy pracują nawet w nocy do wczesnych godzin porannych. Ten harmonogram pracy odwrócił styl życia pracowników, sprawiając, że dzień spędzają na spaniu, a noc na pracy. Zmiany nocne mogą zakłócać normalne funkcje organizmu, utrudniać cykle snu i zmniejszać poziom serotoniny w organizmie.
Serotonina jest neuroprzekaźnikiem występującym w ośrodkowym układzie nerwowym i wpływa na wiele funkcji, takich jak nastrój, sen, seksualność i apetyt. Ten neuroprzekaźnik może również promować regenerację komórek.
Badania pokazują, że pracownicy pracujący w systemie zmianowym mają niższy poziom hormonów „dobrego samopoczucia” zwanych serotoniną. Naukowcy z Uniwersytetu Buenos Aires pod przewodnictwem dr Carlosa J, Piroli przebadali 683 mężczyzn i porównali 437 pracowników dziennych z 246 pracownikami zmianowymi. Wyniki poziomy serotoniny u pracowników zmianowych, mierzone za pomocą badań krwi, były znacznie niższe niż w przypadku regularnych harmonogramów dziennych. Oprócz obniżonego poziomu serotoniny, stwierdzono również, że pracownicy zmianowi mają wyższy poziom cholesterolu, stosunek bioder do talii, podwyższone ciśnienie krwi i wyższe poziomy triglicerydów.
W wyniku tego, iż poziomy serotoniny zarządzają schematami snu i innymi funkcjami organizmu, badanie Uniwersytetu w Buenos Aires sugeruje, że praca zmianowa może również prowadzić do tak zwanego zaburzenia snu w pracy zmianowej. Ludzie z tym zaburzeniem zwykle nie śpią, kiedy powinni spać. Osoby te mogą być bardzo zmęczone podczas godzin czuwania. Zaburzenie to ma miejsce z powodu harmonogramu pracy, który odbywa się w normalnym okresie snu. Z tego powodu ludzie mają trudności ze snem, ponieważ ich ciała są nadal zaprogramowane, aby być wybudzonym. Czas snu i przebudzenia różni się od tego, czego oczekuje wewnętrzny zegar ciała.
Inne badania wykazały również, że praca niestandardowa i praca nocna może wpływać na układ sercowo-naczyniowy i metaboliczny. Badania te sugerują, że istnieje możliwość, że praca zmianowa jest bezpośrednio odpowiedzialna za wysokie ciśnienie krwi i zwiększenie tkanki tłuszczowej, zgodnie z badaniami z Buenos Aires. Poza zaburzeniem wzorców snu, obniżone poziomy serotoniny są również powiązane z innymi stanami, takimi jak stres, lęk i depresja.
Zmiany stylu życia mogą prowadzić do poprawy poziomu serotoniny. Aby poziom serotoniny był stały, wzorce snu powinny być spójne, a schematy żywieniowe powinny zawierać niezbędne witaminy i minerały, aby kontrolować poziom serotoniny. Należy unikać niektórych leków i substancji, takich jak kofeina, nikotyna, alkohol i leki przeciwdepresyjne, ponieważ mogą one zmniejszać produkcję serotoniny.
Osoby, które chcą poprawić poziom serotoniny, mogą użyć leków, aby pomóc im w osiągnięciu celu. Aminokwas 5-HTP może być stosowany jako suplement i poprawia zdolność organizmu do wytwarzania serotoniny. Inny aminokwas zwany L-tryptofanem jest używany przez organizm do produkcji serotoniny. Jednak przed przyjęciem tych suplementów pacjenci powinni uzyskać zgodę lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. Osoby, które zdecydują się pracować w nocy, powinny utrzymywać odpowiedni odpoczynek w celu zmniejszenia złych skutków, które mogą się nasilać. Zdrowy styl życia i pożywne programy żywieniowe mogą poprawić poziom serotoniny i poprawić jakość życia.